Jumaat, 16 Mac 2012


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( 1 )
Tarikh/ Hari:  Jumaat   ( 6.4.2011 )              Masa  : 7.45-8.45                                                
Kelas      :   6 Mawar                                    Bil. Pelajar 40                                                                        
M/ Pel      :   Pendidikn Islam                                                                            
Tajuk       :   Ulum Syariah ( Sifat Basar )     
Objektif : Murid dapat menyatakan pengertian sifat basar dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui sifat-sifat Allah yang lain.
Konsep : Membezakan sifat Allah dan Makhluk.
Bahan : Kad Imbasan dan Kertas Majung.
Nilai : Takut dengan kuasa Allah/ Sentiasa memohon pertolongan Allah.
Kemahiran : Membanding tara.

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Doa menuntut ilmu.
Guru bertanya kepada murid adakah murid tahu apa yang ada dibelakang guru ?

Murid memberi pelbagai jawapan.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.

Guru mengemukakan soalan secara rawak.

Murid menjawab soalan setelah diajukan oleh guru.

Perkembangan.
Langkah 1
( 20 Minit )
Pengertian Basar
“ Allah Maha Melihat “
Guru bertanyakan kepada murid pengertian sifat basar .
Murid menjawab soalan daripada guru.
Kad imbasan / kertas majung.
Langkah 2
( 10 Minit )
Maksud Allah bersifat basar.

Allah maha melihat dan tidak buta.
Allah melihat segala perbuatan makluk.
Penglihatan Allah tidak terbatas.
Allah melihat tidak menggunakan alat
(mata ).
Guru berbincang bersama –sama murid maksud Allah bersifat dengan basar.

Guru memaparkan jawapan hasil daripada perbincangan tadi.

Berkerjasama

Kertas majung.
Langkah 3
(20 Minit )





Hukum beriman dan dalil naqli.

Menyatakan hukum beriman dengan baik.
Menyatakan dalil naqli Allah bersifat basar.

Sesi sumbang saran:

Guru meminta murid memberikan jawapan .
Guru memberi respon pada setiap jawapan.
Guru memapar dan membaca dalil naqli bersama-sama murid dan melekatkannya di papan tulis.
Murid menjawab soalan mengikut arahan dan ketentuan guru.
Murid membaca dalil bersama guru dengan bacaan yang betul.
Tolong menolong.
Menghormati rakan.
Berani .







Penutup
( 5 Minit )
Penilaian/ Latihan :

Berikan pengertian sifat basar?
Susun semula dalil naqli menjadi ayat yang betul?
Nyatakan hukum beriman dengan sifat basar?
Guru mengedar lembaran kerja kepada murid .

Murid menyiapakn tugasan di dalam kelas
Lembaran kerja


Tiada ulasan:

Catat Ulasan